Τώρα είναι 14 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 28 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2018 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC 200 1999
Α και τοσα χρονια φύλαγα το αριστερο οταν εκανα χωμα....τοσο που οταν τελείωνα την προπόνηση και πηγαινα να σταματήσω
έπεφτα..πολυ γέλιο...γενικά έμαθα να μην βγάζω πόδι από αριστερά.

Η αλήθεια ειναι οτι σχεδον όλα τα κατάγματα μου γινόντουσαν στο δρομο....ειναι στατιστικά αποδεδειγμένο ότι μετα απο 42 χρονια στους δρομους της Αθηνας θα την φας....

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
dryz250 έγραψε:
break έγραψε:

Συγνώμη, και σου επέτρεψε να κάνεις μηχανάκι ; Σίγουρα ξέρει ο γιατρός από χωμάτινο μηχανάκι ; Εδώ ένα πάτημα κάνεις με δύναμη για να σώσεις πλάγιασμα και την ακούς με κανονικό γόνατο, όχι με χαλασμενο. :think:

Εγώ είχα την εντύπωση πως μετά από αντικατάσταση γόνατου ξεχνάς το χωμάτινο μηχανάκι. Βέβαια η τεχνολογία προχωράει.
Σορρυ αλλα το DR650 το εχω για τις καθημερινες μετακινησεις μου.....

Χωμα μετα απο 9 μηνες και με προσοχη

Ο Jimaras εχει και τα δυο γονατα τιτανενια!!!
Και το δεξί μηριαίο επίσης :angry-banghead:

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

dryz250 έγραψε:
Εντάξει, έχω χαζέψει τώρα. Μιλάμε τώρα για ολική αρθοπλαστική και στα δύο γόνατα ; Ολική αντικατάσταση της άρθρωσης ; Σίγουρα μιλάμε για το ίδιο πράγμα ; Ο γιατρός ξέρει ότι τρέχει σε αγώνες ;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
break έγραψε:
dryz250 έγραψε:
Εντάξει, έχω χαζέψει τώρα. Μιλάμε τώρα για ολική αρθοπλαστική και στα δύο γόνατα ; Ολική αντικατάσταση της άρθρωσης ; Σίγουρα μιλάμε για το ίδιο πράγμα ; Ο γιατρός ξέρει ότι τρέχει σε αγώνες ;

Το ξέρει βέβαια
Αφού έχω ξανά σπάσει πολλά κομμάτια από το κορμί μου
Με έχει χρόνια πελάτη :-D

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA RR 300 2stroke
dryz250 έγραψε:
Σ Ευχαριστώ :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Μου απαγόρεψε τρεξιμό...μονο στατικο ποδηλατο για την κίνηση , στατικες ασκησεις και βατραχοπέδιλα......
Η απαγόρευση είναι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή γενικά?

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Beta RR 400-BMW R1150 GS-Honda Innova 125
Βάζω αρθροπλαστικες τα τελευταία 11 χρόνια (ευτυχώς σε άλλους και όχι σε εμενα). Η «ζωή» μιας αρθροπλαστικής εξαρτάται από την ζωή που κάνει ο καθένας μετά το χειρουργειο. Όσο προσέξεις το πόδι σου τόσο θα μειώσεις τις πιθανότητες να ξαναχειρουργηθεις. Τι ηλικία έχεις? Εάν έχεις περιττά κιλά θα πρέπει να τα χάσεις. Εσυ αποφασίζεις...

[ img ] [ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Μάιος 2018 
Χωρίς σύνδεση

Berg έγραψε:
dryz250 έγραψε:
Σ Ευχαριστώ :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Μου απαγόρεψε τρεξιμό...μονο στατικο ποδηλατο για την κίνηση , στατικες ασκησεις και βατραχοπέδιλα......
Η απαγόρευση είναι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή γενικά?
Moυ απαγόρευσε τρεξιμο, τεννις μονο σε χωματινο, ολα τα αλλα με μετρο.....

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

kostasvar έγραψε:
Βάζω αρθροπλαστικες τα τελευταία 11 χρόνια (ευτυχώς σε άλλους και όχι σε εμενα). Η «ζωή» μιας αρθροπλαστικής εξαρτάται από την ζωή που κάνει ο καθένας μετά το χειρουργειο. Όσο προσέξεις το πόδι σου τόσο θα μειώσεις τις πιθανότητες να ξαναχειρουργηθεις. Τι ηλικία έχεις? Εάν έχεις περιττά κιλά θα πρέπει να τα χάσεις. Εσυ αποφασίζεις...
Ειμαι 62 και στα κιλα μου, αντε να ειμαι 2 κιλα πανω απο το ιδανικο βαρος. Ο λογος που καθυστέρησα το χειρουργειο ειναι οτι οι τεχνικες αρθρώσεις εχουν θεωρητική διαρκεια 15 αντε 20 χρονια μεχρι να φαγωθει το πολυαιθυλένιο....ολοι μου ελεγαν μετα τα 65 αλλα ο πονος ειχε φθασει στο απροχώρητο. Σκαλες ανεβαινα μια μια, και περπατουσα 100 μετρα το πολυ....

Μπορει να μην ξανα κάνω εντουρο όπως πριν αλλα χαλαρες βολτες θα ηθελα να μπορω να κανω. Θα δείξει το πως το νιωθω σε 9 μηνες.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM 250 EXC
Πρόσφατα (12/02/18) χειρουργήθηκε και η σύζυγός μου μετά από πολλά χρόνια προβλημάτων (φθορά στο 90% των χόνδρων, φθορά επιγονατίδας, βλαισότητα 40 μοιρών από τον άξονα, προβλήματα συνδέσμων κλπ) και υπομονής, με ρομποτικό στο METROPOLITAN. Μέχρι στιγμής και μετά από τρεις μήνες:
Μπορεί και ανεβαίνει σκάλες δεξί- αριστερό και με τη μία. Λίγο δυσκολία έχει ακόμα στο κατέβασμα. Έχει πάρει από τις πρώτες 15 ημέρες πάνω από 100 μοίρες στο κλείσιμο και αρνητικές στην έκταση του ποδιού. Έχουμε ξεκινήσει και κάνουμε βόλτες των 5 χιλιομέτρων χωρίς πρόβλημα ενώ πριν ήταν πρόβλημα η μετακίνηση 50 μέτρων με τα πόδια. Κάνει στατικό ποδήλατο ελαφριά και σε λίγο πιο ψηλή θέση από την standard. Οδηγεί κανονικότατα αυτοκίνητο. Το πόδι εξακολουθεί και είναι τούμπανο από πρήξιμο. Η κατάσταση, σύμφωνα με τον γιατρό και τον φυσικοθεραπευτή που είναι του κυκλώματός μας σε street και κουράρει πολλούς γνωστούς συναθλητές μας, θα βελτιωθεί στο 6μηνο και θα τελειοποιηθεί σε 9. Μπάνια επιβάλλονται και δεν είναι απαραίτητο να κάνεις αρκετές ώρες μπάνιο και πίεση αλλά και μόνο να είσαι μέσα στο νερό βελτιώνει την επαναφορά των ιστών
Θέλει πραγματικά μεγάλο διάστημα για την πλήρη αποκατάσταση, αν θα επανέλθει πράγματι 100%.
Τα μοσχεύματα πλέον έχουν διάρκεια πάνω από 20 χρόνια και με προσεκτική ζωή και άσκηση φτάνουν εύκολα τα 30. (πληροφορίες γιατρού). Όσο λιγότερο το κουράζεις και το ταλαιπωρείς (πχ Enduro), τόσο μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο θα έχει.
Υπομονή και σιδερένιος ή καλύτερα τιτανωμένος..... :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

(Γιώργος Παπαδάκης, Δημοσιογράφος)

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Σε ευχαριστώ Μήτσο...και να χαρεις μαζι με τη γυναικα σου την νεα της ζωη, ελευθερη χωρις πονους :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM 250 EXC
Ευχαριστώ Γιάννη για λογαριασμό της συζύγου... Πραγματικά, άλλη ποιότητα ζωής πραγματικα για νέους ειδικά ανθρώπους σαν εσάς... Στατιστικά σε ποιον και που την έκανες? (Με πμ).

(Γιώργος Παπαδάκης, Δημοσιογράφος)

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Beta RR 400-BMW R1150 GS-Honda Innova 125
dryz250 έγραψε:
kostasvar έγραψε:
Ειμαι 62 και στα κιλα μου, αντε να ειμαι 2 κιλα πανω απο το ιδανικο βαρος. Ο λογος που καθυστέρησα το χειρουργειο ειναι οτι οι τεχνικες αρθρώσεις εχουν θεωρητική διαρκεια 15 αντε 20 χρονια μεχρι να φαγωθει το πολυαιθυλένιο....ολοι μου ελεγαν μετα τα 65 αλλα ο πονος ειχε φθασει στο απροχώρητο. Σκαλες ανεβαινα μια μια, και περπατουσα 100 μετρα το πολυ....

Μπορει να μην ξανα κάνω εντουρο όπως πριν αλλα χαλαρες βολτες θα ηθελα να μπορω να κανω. Θα δείξει το πως το νιωθω σε 9 μηνες.
Εντάξει τότε, θεωρώ οτι θα κανεις τις βόλτες σου. Απλά μην το παρακάνεις και κρατήσου με το βάρος. Μια αρθροπλαστικη μπορεί να πάει και 25 χρόνια υπό προϋποθέσεις...καλή ανάρρωση.

[ img ] [ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: XR200R-EXC200/2
Γιάννη περαστικά , εύχομαι το συντομότερο να το ξεχάσεις και να επανέλθεις 100 % !!!

Να θυμίσω ότι, όταν πριν 6 χρόνια χειρουργήθηκα στον δεξί βραχίονα - κεφαλή ( λάμα, 9 βίδες ) , έκανα μόνος μου ασκησούλες που μου σύστησε ο γιατρός και με έστειλε με τα ράμματα ακόμα να κολυμπάω στην θάλασσα . Αποτέλεσμα να μην χρειαστώ ούτε μία φυσιοθεραπεία , στην καθημερινότητα ούτε που το θυμάμαι , σε ακραίες κινήσεις πχ κόψιμο κλαδιών με πριόνι απλά δεν το κουράζω .
Αρχές καλοκαιριού, είναι η καλύτερη εποχή για ορθοπεδικά χειρουργεία !!!! ;) :obscene-drinkingcheers:

ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΤΙ ΕΙΝ΄Ο ΠΟΝΟΣ ;;

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 28 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com